Czemu coaching nie jest lekarstwem na rozwiązanie każdego problemu.

Coaching jest ostatnio bardzo chętnie używanym w wielu kręgach stwierdzeniem. Tak naprawdę będzie to wsparcie innych osób w tym, aby mogli oni jeszcze lepiej działać i wspinali się na kolejne poziomy umiejętności i możliwości. Coaching nierozerwalnie wiąże się z trenerem osobistym, rolą którego jest wsparcie swojego podopiecznego w uzyskaniu celów, które zostaną zaplanowane.

Przez minione lata wokół coachingu pojawiły się liczne mity, wynikające z różnych powodów. Niektórzy widzą w tym lek na wszystkie problemy w życiu zawodowym i osobistym, z kolei inni ulegają modzie, nie do końca dokładnie wiedząc, na czym polega coaching. W rezultacie może to wszystko doprowadzić do mało realnych oczekiwań, a w rezultacie bolesnych rozczarowań.

Wielokrotnie problem na przykład stanowi postawa, że skoro ma się już coacha, to będzie on mógł doprowadzić do oczekiwanych zmian bez żadnego starania się jeśli chodzi o pracę podopiecznego. A w rzeczywistości sytuacja wygląda zupełnie inaczej. Coach powinien być osobą, która wskazuje cele i daje impuls do tego, żeby działać, ale dużą część pracy i tak będzie musiała zrobić dana osoba.

Kolejnym problemem będzie myślenie, że samo spotykanie się z coachem, jego osobowość i doświadczenie dadzą praktycznie od razu efekty, często tego typu stwierdzenie będzie się słyszało od przełożonych czy kolegów. Tymczasem po odbyciu kilku sesji okazuje się, że oczekiwane zmiany wymagają mimo wszystko dużej determinacji i własnej pracy, i szybko zaczyna się pojawiać zniechęcenie oraz rozczarowanie.

Rzecz jasna nie jest tak, że coaching ma same ujemne strony i nigdy się nie sprawdzi, bo tak czy inaczej jest to technika która się charakteryzuje naprawdę sporą efektywnością i skutecznością. Będzie jednak wymagać odpowiedniego podejścia w zasadzie od początku, wiele problemów się bowiem bierze z całkowitego niezrozumienia tego, na czym oparta jest praca z coachem.

Jeżeli ktoś będzie się decydował świadomie na dokonanie jakiś zmian w swoim życiu i jest zdeterminowany, aby tego dokonać, to dobry coach na pewno mu w tym pomoże. W pierwszej kolejności będzie on pokazywał drogę, którą warto iść, żeby zaplanowane zmiany rzeczywiście poszły w dobrą stronę.