Jakich pracowników najbardziej brakuje na naszym rynku pracy.

<!–more–>Ostatnio właściciele firm mają naprawdę duże problemy z wyszukaniem odpowiednich pracowników, aktualnie taki problem ma blisko 45 procent firm. Jak można zauważyć, taka sytuacja ma miejsce w wielu gospodarkach, a Polska plasuje się sporo powyżej średnich wyników w tym zestawieniu. Bierze się to paru różnych powodów i z pewnością z takiej sytuacji są zadowoleni ludzie szukający zatrudnienia.
Prezentowane problemy ze znalezieniem ludzi do pracy mają obecnie przedsiębiorstwa działające w różnych branżach, sytuacja dotyczy tak naprawdę kierowców i pracowników fizycznych z doświadczeniem, ale też specjalistów oraz inżynierów. Obecnie powiedzieć już wręcz można o globalnym kryzysie, ponieważ skala zjawiska zaczęła osiągać mocno niepokojące rozmiary, w przeciągu ostatnich kilku lat znacznie się pogłębiając.
Wbrew powszechnym opiniom, jakie stawiają wśród najbardziej poszukiwanych zawodów informatyków, to statystyki nieco inaczej wyglądają. Wprawdzie zatrudnienie porządnej osoby do działu IT nadal rodzi spore problemy, to w praktyce w całościowym zestawieniu zajmują oni dopiero ósmą pozycję. A najciężej już od kilku lat jest zatrudnić doświadczonych pracowników fizycznych.
Ta pracownicza grupa jest jednak ogromnie szeroka i obejmuje dużo zawodów. W pierwszej kolejności poszukiwani są mechanicy, elektrycy i monterzy, dużym wzięciem cieszą się także stolarze, spawacze i operatorzy wózków widłowych. We wszystkich tych branżach bardzo ciężko jest z wyszukaniem zaangażowanej, kompetentnej osoby do pracy w swojej firmie.
Kolejną bardzo poszukiwaną i ciężką do znalezienia grupą pracowników są doświadczeni kierowcy, przede wszystkim autobusów i samochodów ciężarowych, a później inżynierowie oraz operatorzy maszyn. Dalsze miejsca przypadły w udziale usługowej i gastronomicznej branży – najróżniejsze restauracje i hotele także nie mają prosto jeśli zamierzają rozszerzyć zatrudnienie o profesjonalne osoby na różne stanowiska.
Mając na uwadze sytuację bardzo często można zauważyć w dużej ilości branż wręcz walkę o pracownika. Przedsiębiorstwa jakie chcą zdobyć nowych muszą zaproponować naprawdę atrakcyjne warunki, więc dotychczasowi pracodawcy również są zmuszeni do stosowanych działań, jakimi w pierwszej kolejności będą podwyżki wynagrodzeń.