Jakich pracowników jest największy niedobór na pracowniczym rynku.

<!–more–>W ostatnich latach właściciele firm zaczynają mieć coraz większe problemy z wyszukaniem dobrych ludzi na rozmaite stanowiska, aktualnie jest to blisko 45 procent firm. Jak można zauważyć, taka tendencja będzie miała miejsce w wielu państwach, a nasz kraj plasuje się sporo powyżej średniej w tym zestawieniu. Bierze się to kilku powodów i z całą pewnością z takich okoliczności są mocno zadowoleni pracownicy.
Opisywane problemy ze znalezieniem ludzi do pracy mają obecnie firmy działające w różnych branżach, sytuacja między innymi dotyczy wykwalifikowanych kierowców i pracowników fizycznych, ale też specjalistów i inżynierów. Obecnie można już wręcz powiedzieć o globalnym kryzysie, gdyż zakres tego zjawiska zaczął osiągać niepokojące rozmiary, w przeciągu ostatnich kilku lat pogłębiając się znacząco.
Wbrew powszechnym opiniom, stawiającym pośród poszukiwanych zawodów specjalistów od informatyki, to statystyki nieco inaczej wyglądają. Wprawdzie znalezienie porządnej osoby do działu IT nadal jest trudne, to w praktyce wśród badanych zawodów plasują się oni dopiero na ósmym miejscu. A najtrudniej już od kilku lat jest znaleźć doświadczonych pracowników fizycznych.
Ta pracownicza grupa jednak jest ogromnie duża i obejmuje dużo zawodów. Tak więc poszukiwani są monterzy, mechanicy i elektrycy, dużym wzięciem cieszą się także stolarze, hydraulicy oraz osoby mające uprawnienia na wózki widłowe. W większości z tych branż bardzo trudno jest z wyszukaniem kompetentnej, zaangażowanej osoby do pracy.
Następną bardzo poszukiwaną i niełatwą do znalezienia grupą zawodów są kierowcy, przede wszystkim autobusów i ciężarówek, a następnie inżynierowie i operatorzy maszyn. Kolejne miejsca przypadły w udziale branży gastronomicznej i usługowej – rozmaite restauracje i hotele również łatwo mieć nie będą jeżeli mają w planach rozszerzyć zatrudnienie o rzetelne osoby na różne stanowiska.
Biorąc pod uwagę sytuacje niejednokrotnie zauważyć można w sporej ilości branż zwiększającą się rywalizację o dobrych pracowników. Przedsiębiorstwa chcąc zdobyć nowych proponują coraz to lepsze warunki, więc dotychczasowi pracodawcy także są zmuszeni do podjęcia odpowiednich działań, jakimi w pierwszej kolejności będą podwyżki pensji.